top of page

fot. Sisi Cecylia

DSC08127.jpg

OPERA DLA GŁUCHYCH

Program edukacyjny 2024

Głusi to znacząca (1-2%) mniejszość językowa w Polsce, z ograniczonym dostępem do życia kulturalnego i medialnego, opartego na polskim języku fonicznym, pozostającym dla większości Głuchych słabo opanowanym językiem. "Opera dla Głuchych" to interdyscyplinarny cykl włączający warszawską społeczność Głuchych do głównego obiegu. Realizowane od 2017 roku przedsięwzięcie obejmuje spektakle, warsztaty muzyczne, filmowe i teatralne, wykłady o kulturze Głuchych, felietony wideo on-line w polskim języku migowym.

 

W 2024 roku moduł artystyczno-edukacyjny Opery dla Głuchych obejmuje:

 

  • 8 warsztatów muzyczno-teatralnych dla osób Głuchych, prowadzonych przez Huberta Zemlera (perkusja) oraz Sebastiana Świądra (działania performatywne):

    • Miejsce: Warszawa, Centrum Jasna 10

    • Czas: 4,18 czerwca, 2,16 lipca, 3,17 września, 1,29 października, godz. 18:00

  • 8 felietonów wideo w polskim języki migowym, przygotowanych przez Jędrzeja Dudkiewicza i udostępniających Głuchym najważniejsze informacje z Polski i świata:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje. Edycja 2024. Wydarzenie współorganizowane przez Fundację Automatophone oraz Jasna 10: Warszawska Świetlica Krytyki Politycznej w ramach realizacji zadania publicznego „Jasna 10: Społeczna Instytucja Kultury”​​​​​​​​​​​​​​​

belka.jpg

Archiwum: Program 2017 - 2023

​​

Słowo, sygnał, hałas, muzyka, szum. Jak często zwracasz uwagę na to, że dźwięk pozwala Ci skomunikować się, zorientować w przestrzeni, jest nośnikiem uczuć i informacji? Za jego pomocą i dzięki niemu odnajdujemy się w rzeczywistości. Nie wszyscy. W tej samej rzeczywistości funkcjonują osoby Głuche – „obcokrajowcy” pozbawieni możliwości nawigacji w „naszej” audiosferze.

 

„Opera dla Głuchych” to cykliczny projekt zapoczątkowany w 2017 roku i obejmujący, jak dotychczas, ponad pięćdziesiąt wydarzeń (spektakli, cyklicznych pokazów filmowych, instalacji, wykładów) poświęconych sztuce, kulturze i historii Głuchych na świecie. Tworzymy platformę współpracy Głuchych i słyszących umożliwiającą kreowanie nowego języka artystycznej komunikacji.

W ramach projektu zrealizowaliśmy między innymi spektakl „Opera dla Głuchych” w warszawskiej STUDIO teatrgaleria (premiera 23.11.2018). 

Zainicjowaliśmy także współpracę Głuchych artystów z kompozytorem Kubą Krzewińskim (utwór „Ep” na kontrabas, bęben i poetę migowego), wirtuozem perkusji Hubertem Zemlerem (Orkiestra Perkusyjna Głuchych), tancerzem i choreografem Karolem Tymińskim (performens „Przystań”), artystą audio-wizualnym Konradem Smoleńskim (instalacja „Ataraxy”) oraz cenionymi filmowcami Zuzanną Solakiewicz i Zviką Gregorym Portnoyem).

ODG_fb.jpg
DSC07955.jpg
SIS09537.jpg
bottom of page