AUTOMATOPHONE:
ROZSZERZONA RZECZYWISTOŚĆ DŹWIĘKOWA

W 1951 roku John Cage – jeden z najbardziej kontrowersyjnych wizjonerów muzyki – wszedł do komory bezechowej na Uniwersytecie Harvarda, by doświadczyć doskonałej ciszy. Ta jednak okazała się doskonale niemożliwa. W warunkach całkowitego odcięcia od wszystkich zewnętrznych bodźców do naszego układu słuchu docierają wciąż przynajmniej dwa brzmienia: generowane przez nasz układ nerwowy oraz krwionośny. Nawet osoby głuche nieustannie doświadczają dźwięku w postaci wibracji przenikających ich ciała. Totalny charakter doświadczenia akustycznego nabiera dzisiaj szczególnego znaczenia. Dźwięki otaczają nas ze wszystkich stron: dobiegają z ulicy, radia, telewizji, komputera, telefonu. Uszu – w przeciwieństwie do oczu – nie można zamknąć. 

 

Jako grupa ekspertów zajmujących się muzyką i dźwiękiem wiemy, że tego żywiołu nie trzeba się bać. Może on rozbudzać naszą ciekawość, sprawiać przyjemność, zachęcać do głębokiej refleksji, a także być źródłem ważkich pytań. Korzystając w praktyce z doświadczeń zachodniej muzyki klasycznej i eksperymentalnej, a także pozaeuropejskich kultur muzycznych, łączymy je z najnowszymi odkryciami technologicznymi, naukowymi oraz społecznymi. Dźwięki warto zrozumieć, oswoić, dostosować do naszych potrzeb – przekształcać w przyjazny ocean, po którym da się bezpiecznie i przyjemnie dryfować. 

 

Do współpracy zapraszamy wiodące instytucje kultury i nauki, ale też młode ambitne organizacje, biznes, przedstawicieli grup wykluczonych, kompozytorów i artystów oraz domowych eksperymentatorów.

Kasia Świętochowska

  • LinkedIn - Grey Koło

Michał Mendyk

FUNDACJA AUTOMATOPHONE

Karmelicka 1/34

00-149 Warszawa

NIP 5252723999

KRS 0000695823

 © 2018 Fundacja Automatophone | Rozszerzona Rzeczywistość dźwiękowa

Automatophone-Logo-Black.png

--------------------------------------------------------------